Broreparation under Kråkerydsvägen

Vi reparerar rörbron under Kråkerydsvägen. Arbetet görs för att bron ska hålla längre och för att vattenflödet ska kunna fungera bra.
Det här gör vi
Vi gjuter en ny botten i rörbron och förstärker sidorna med betong. Marken vid rörens öppningar skyddas också med betong.
När arbetet pågår leder vi vattnet förbi arbetsplatsen med pumpar. Arbetet kan bara göras när det är lite vatten i vattendraget. Därför beror tidpunkten på hur mycket vatten som rinner där.
Så påverkar det dig
När arbetet vid Kråkerydsvägen pågår under 2026 är halva vägen avstängd vid arbetsplatsen. Trafiken leds förbi arbetsplatsen på den andra halvan av vägen och regleras med trafikljus.
Gång- och cykelvägen mellan Munkvägen och Fågelvägen är avstängd. Gående och cyklister leds om via Hjovägen och Munkvägen. Se karta.
Tidplan
Arbetet startar i början av augusti och beräknas vara färdigt i mitten av september.
Bakgrund
Rörbroarna är en del av det kommunala gatunätet. De behöver lagas och tas hand om för att fortsätta fungera bra.
Genom att göra arbetet nu kan vi minska risken för större skador och dyrare reparationer senare.
Kontaktperson
- Christian Ekblom, gata- och parkingenjör
- christian.ekblom@habokommun.se
- 036-442 83 58
Växel och reception
Vi svarar på frågor om kommunens service och verksamhet, ring eller skicka e-post till oss.
E-post: info@habokommun.se
Telefon: 036-442 80 00