Karta som visar omledningsvägen

Trafiksäkerhetshöjande åtgärder på Kråkerydsvägen

Under hösten 2025 bygger vi om busshållplatserna och gångpassagerna norr om Fågelvägen.

Det här gör vi

Gångpassagen söder om Fågelvägen tas bort. Gångpassagen vid Barrvägen flyttas lite söder ut och får en säkrare utformning. Busshållplatserna byggs om, och gångpassagen vid busshållplatserna får också en ny utformning.

I samband med detta byggs även den nya gång- och cykelvägen utmed Fågelvägen klart, och det byggs en ny gångpassage över Fågelvägen, i närheten av korsningen med Kråkerydsvägen.

Kråkerydsvägen får ny beläggning på den sista sträckan som inte fick ny beläggning förra året, fram till Hjovägen.

Hur påverkar det dig

Kråkerydsvägen blir helt avstängd i etapper mellan Barrvägen och Fågelvägen. Det kommer alltid att gå att ta sig till Tunnbindargatan och Fågelvägen söderifrån, se karta.

Under den torra årstiden finns risk för att det dammar från arbetsplatsen, och det kan vara buller under dagtid när arbetena pågår.

Tidplan

Arbetena startar i augusti och beräknas vara klara under hösten 2025.

Gata- och parkenheten
036-442 80 00