Välkommen till informationsmöte om "Senior i skolan"

Vill du som senior vara med och stötta elever i skolan och samtidigt skapa nya relationer över generationsgränser? Då är du välkommen till ett informationsmöte om projektet "Senior i skolan".

Alléskolan vill bjuda in fler vuxna till skolans vardag som stöd i klassrummet, vid lästräning, i mattehjälp eller som en trygg närvaro under rasten. Det handlar inte om att ersätta skolans personal, utan om att vara ett värdefullt komplement och bidra med din erfarenhet. Syftet är att bygga broar mellan generationer – att lära av varandra, dela erfarenheter och skapa en större känsla av sammanhang.

Välkommen på informationsmöte

Alléskolans rektor och personal finns på plats för att berätta om skolan. Därefter för vi en dialog med er hur vi skulle kunna forma uppdraget tillsammans. På plats finns även kommunens frivilligsamordnare Sofia Dahlbäck för att samla upp intresseanmälningar.

  • Fredag 5 september klockan 14.00
  • Träffpunkten, Habo

Mötet är öppet för alla seniorer som är nyfikna – ingen anmälan krävs, och vi bjuder på fika!